Sindrom nemirnih nogu – prehrana
Sindrom nemirnih nogu pogađa nešto manje od 10 posto populacije, a manifestira se osjećajem smetanja, trnjenja, čak i žarenja, praćenog imperativnom potrebom za pomicanjem nogu u određenim situacijama. Nepokretnost, a osobito noću, znatno ometa – kvalitativno i kvantitativno – san. Također, ovaj sindrom zna biti iritabilan kako za osobu kojoj se događa, tako i za okruženje u kojem se nalazi.
Smatra se da nedostatak vitamina i minerala, posebno vitamina B i željeza, može dosta pojačati ovaj simptom.
Svakodnevna prehrana treba biti izuzetno bogata svježim voćem i povrćem, koje je bogato željezom, vitaminom E… Uzimanjem hrane bogatom skupine vitamina B, koje ne smijemo nikako izostaviti iz svakodnevne prehrane. Nadopunjavanje prehrane možemo obogatit uzimanjem plavozelenih algi koje su se pokazale jako djelotvorne. Osim algi u prehrani bi trebalo imati 2 do 3 obroka ribe tjedno, posebno losos je dobar odabir.
Opširnije o pojedinim vitaminima i mineralima
Trenutna istraživanja pokazala su povezanost sindroma nemirnih nogu s anemijom željeza kao i nedostatkom vitamina B. Tu uskaču alge, koje se smatraju jednim od najboljih izvora željeza i vitamina B. Posebnost algi u odnosu na ostale namirnice koje sadrže željezo u većoj količini je ta što imaju dobar omjer i ostalih minerala. Alge su već neko vrijeme jako popularna namirnica u zdravoj prehrani, te se preporučuju kao dobar prirodni lijek za mnogobrojna stanja i tegobe. Sve modrozelene alge imaju učinak tonifikacije krvi. Poznato je kako alge skupljaju te minerale koji se godinama talože na dnu mora, te nam omogućavaju da kroz vrlo malo kalorija konzumiramo nevjerojatno nutritivno bogatu namirnicu. Jedna od najstarijih i najpopulanrnijih plavozelenih algi koje se koriste u prehrani ili kao dodatak prehrani je spirulina. Kako je bogata proteinima, mineralima i mnoštvom ostalih korisnih nutrijenata nerijetko se nalazi na popisu najzdravijih namirnica ili namirnica koje se smatraju superhranom.
Prehrana spirulinom može poboljšati funkcije neurona, suzbiti upalne tvari u mozgu i smanjiti oksidativni stres. Prehrana obogaćena spirulinom štiti i optimizira kognitivnu funkciju nakon moždanog udara. Spirulina može povećati energiju, ublažiti nesanicu i stres, ali i nervozu koja se može pojaviti zbog mnogih faktora, a sve to skupa može pomoći ublažiti sindrom nemirnih nogu.
Ne samo da je spirulina puna proteina i željeza, već je puna kalija, kalcija, magnezija, niacina i vitamina B. Spirulina je puna antioksidansa i jača vaš imunološki sustav. Poznata je po detoksikaciji, pomaže u prevenciji raka i snižava krvni tlak.
Mozak potiče motoričke funkcije, probavu, rast, tumači osjetilna iskustva i odlučuje o odgovarajućim fizičkim i emocionalnim reakcijama. Funkcioniranje mozga uključuje milijarde neurona. Upravo o kapacitetu veza između neurona, te o njihovoj brzini međusobnog povezivanja ovisi inteligencija, kreativna snaga, plastičnost mozga. Uloga hrane ključna je za izgradnju, stimulaciju i održavanje neurona. Zeaksantin je još jedan u nizu prirodnih antioksidansa koji mogu djelovati blagotvorno na živčani sustav, uključujući i mozak. Ovaj antioksidans je čak 8 puta jači od beta karotena, ali je također sadržan u spirulini. Spirulina je također odličan zaštitnik i za gušteraču, posebice za stanice koje proizvode inzulin, pa se kao takva može koristiti kao prevencija za dijabetes.
Kako uključiti superhranu spirulinu u svoju prehranu:
Spirulina je prilično cool hrana, ali ima okus kao voda iz ribnjaka, tako da morate biti kreativni kada je uključujete u svoju prehranu. Ispod smo naveli neke od načina na koje je možete uključiti u vlastitu prehranu:
– Dodajte u svoj omiljeni smoothie
– Dodajte prije serviranja u pire od špinata
– Pomiješajte s guacamoleom ili drugim slanim umacima
– Dodajte je za salatu
– Koristite u pestu
– Dodajte energetskim zalogajima
– Pomiješajte s limunadom
Vezano:
Odgovori