13. siječnja 2025.

Prirodni lijek

Zdrave biljke kao inspiracija | Narodni lijekovi | Zdravlje iz prirode | Liječenje prirodom | Prirodni lijekovi

10 najčešće preporučivanih biljnih lijekova

10 najčešće preporučivanih biljnih lijekova

10 najčešće preporučivanih biljnih lijekova

1.    Aloe vera – opekline
2.    Noćurak – menopauza
3.    Tamjan – bol u zglobovima
4.    Kamilica – probava
5.    Lavanda – stres
6.    Brusnica – urinarni problemi
7.    Echinacea – gripa
8.    Eukaliptus – prehlada
9.    Kava – izdržljivost
10.    Krizantema – migrena

Biljke kao biljni lijekovi

Tradicionalno, stoljećima, biljke su se koristile za prevenciju i liječenje brojnih tegoba. Iako je napredak veliki, brojne biljke su se zadržale u primjeni, a moderna istraživanja se bave učinkom i djelotvornošću biljaka, te su mnoga dokazala njihovu djelotvornost i učinak.

Prednost biljnih pripravaka što uglavnom imaju manje popratne efekte, te se mogu uzimati i kao preventiva, te već kod prvih znakova bolesti. Korištenje prirodnih lijekova korijene vuče i iz antičke medicine. Postoje čak i popisi službenih biljaka za koje se i danas smatra da su korisne kod određenih stanja, bilo da se preporučuju kao biljni pripravci ili da se ekstrakti koriste u pripremi proizvoda.

Biljke imaju razna svojstva među kojima su protuupalna, aromatična, antibakterijska, protugljivična, balzamična svojstava, te brojna druga.

Ljekovito bilje se koristi kao začini i dodaje pri kuhanju, kao ekstrakt, sušene i svježe biljke za pripremu čaja…Ali i kao dodatak i sastojak brojnih sirupa, pastila, masti, kapi, kao eterična ulja… Da bi biljke pokazala svoja najbolja svojstva potrebno ih je pravilno uzgajati, ali i brati u optimalnom vremenu, te iskoristiti njihov potencijal na najbolji način kako kod pripreme ne bi gubile svoja ljekovita svojstva.

Npr. sljez se bere u cvatu, između lipnja i rujna, jer svjetovi sadrže umirujuća i protuupalna svojstva. Majčina dušica se bere ljeti…

Ispod donosimo samo neke od brojnih biljaka koje su našle svoju široku primjenu, koriste se različitih problema.. One su i dio brojnih istraživanja o učinkovitosti, no to su samo neke od njih, no i kadulja, kopriva, lipa, majčina dušica, matičnjak, đumbir, ginseng, arnika, gospina trava također su u vrhu.

Echinacea

Echinacea je porijeklom iz Sjeverne Amerike te se stoljećima koristi u indijanskom liječenju, najčešće za gripu, rane, opekline, upalu grla, želudac, zubobolju… Echinacea se koristi kao čaj, kao ekstrakt, kao dodatak prehrani, ali i za lokalno nanošenje. Općenito echinacea se smatra biljkom koja potiče imunološki sustav i jača ga.

Bagrem

Kora bagrema je bogata antioksidansima, pomaže jačanju imunološkog sustava, koristan je u liječenju probavnih smetnji. Lišće bagrema je bogato flavonoidima, te drugim antioksidansima, također jača imunološki sustav, a cvijet bagrema se koristi kao čaj za umirenje i opuštanje.

Stolisnik

Stolisnik se najviše koristi liječenje krvarenja, pospješuje zacjeljivanje rana, ali i čireva. Stolisnik djeluje protuupalno, ublažava bol, te je koristan kod menstrualnih bolova. Više: Stolisnik – Čaj od stolisnika – ljekovitost, nuspojave i koliko čaja piti

Češnjak

Češnjak je popularan narodni lijek za brojne bolesti, ali se često koristi u svakodnevnoj prehrani gdje može pomoći u prevenciji brojnih bolesti. Češnjak ima antibakterijska svojstva, antibiotska, antispetička, antigljivična… Djeluje protuupalno, može pomoći smanjenju visokog krvnog tlaka, kao i u regulaciji kolesterola.Koristan je kod brojnih infekcija.

Kako koristiti češnjak u receptima: Češnjak – Recepti, više o korištenju češnjaka u prirodnom liječenju: Češnjak – Prirodni lijek

Lovor – lovorov list

Lovorov list djeluje na probavu, ima umirujuća i antibakterijska svojstva. Često se koristi kod probavnih smetnji, mučnina, nadutosti, ali i kod prehlade, gripe, kod kašlja, bronhitisa… Lovor se može koristiti kao biljka za pripremu čaja, ali i kao dodatak jelima. Više:

Kamilica

Kamilica je jedan od najpoznatijih čajeva u našem području, ali i šire. Ima protuupalna, sedativna i antimikrobna svojstva. Kamilica se koristi za umirenje, probavne smetnje, ublažavanje grčeva, bolji san… Kamilica se zbog svojih protuupalnih i umirujućih svojstava često spominje i kod liječenja konjunktivitisa, gingivitisa, dermatitisa… Kamilica može pomoći u umirivanju crvenila kože, kod nadražene i oštećene kože…

Pročitajte i:

Čajevi – COVER magazin.com

Začini sa super ljekovitim svojstvima – Prirodni lijek

5/5 - (1 vote)