Začini sa super ljekovitim svojstvima
Začini i bilje mogu vam biti korisniji od glavnih namirnica koje pripremate. Oni promoviraju zdravlje, bore se protiv raka, upala i još mnogo toga. Začini daju aromu jelima, mijenjaju, nadopunjuju okus, odnosno čine ga bogatiji. No, osim što su korisni na taj način u pripremi jela, začini imaju i brojna korisna svojstva i potiču zdraviji rad organizma. Posebno u mediteranskoj kuhinji začini su dosta rašireni, ali i općenito u našem načinu kuhanja. Sam pojam začini veže se uz aromatično bilje koji se koristi za aromatiziranje jela i pića. Brojni začini koji se koriste u kuhinji koristili su se tradicionalno i u pripremi biljnih pripravaka u ljekovite svrhe. Stoga, umjesto za neki industrijskom pojačivačima okusa, posegnite za tradicionalnim začinima. Neki od začina su uobičajeni u našim krajevima, poput lovora, feferona, bosiljka, a neki su novi poput kurkume ili đumbira.
Cimet
Cimet je bogat vrlo moćnim nutrijentima, s antioksidativnim svojstvima koje pomažu stanicama da se bore protiv štetnih slobodnih radikala. Antioksidanti pomažu tijelu da se bori protiv raka, dijabetesa, senilnosti…
Cimet je i odlično oruđe za borbu protiv karidovaskularnih problema. Pomaže da se regulira inzulin što smanjuje razinu šećera u krvi.
Cimet je koristan u prevenciji senilnosti. Istraživanje objavljeno 2011. otkrilo je kako cimet može čak pomoći obnoviti kognitivne sposobnosti kod nekih životinja koje su imale problema s kretanjem.
Cimet je lako uključiti u preranu jer odlično ide uz voće, čajeve i sokove. Težite unosu pola čajne žlice mljevenog cimeta svakodnevno.
Kadulja
Kadulja se obično koristi za ispiranje usta, ali novija istraživanja pokazuju kako ne samo da ima protuupalno djelovanje, nego da kada se konzumira poboljšava memoriju i fokus.
Kadulja pomaže kod dementerije, te popravlja kognitivne funkcije.
Kadulja je odlična za probavu, a pomaže i u borbi simptoma kod menopauze poput crvenila i prekomjernog znojenja.
Nekoliko puta tjedno popijte čaj od kadulje ili nekoliko puta tjedno dodajte u salate četvrtinu čajne žličice sušene kadulje.
Timijan
Istraživanje provedeno 2004. otkrilo je kako je ulje timijana zbog svojih antimikrobnih svojstava posebno korisno kod trovanja hranom, a koristan je za probavu, smanjuje vjetrove i druge probavne neugodnosti.
Tri puta tjedno dodajte četvrtinu čajne žličice sušenog timijana u neko jelo.
Đumbir
Đumbir je posebno čest u uporabi u Americi, a svima su poznati njihovi kolačići od đumbira (Ginger Cookies). Đumbir je poznat kao sredstvo za borbu protiv mučnine, ubrzavanje probave, te općenito za olakšavanje probavnih tegoba.
Đumbir je jak i trebalo bi ga uzimati u vrlo malim količinama, ali na svakodnevnoj bazi.
Ružmarin
Ružmarin se još od antičke Grčke povezuje s memorijom, kada bi studenti nosili ružmarin dok bi se spremali za velike ispite. Moderna znanstvena istraživanja otkrivaju kako komponente u ružmarinu štite mozak od slobodnih radikala i smanjuju rizike moždanog udara i Alzheimerove bolesti.
Ružmarin možete dodavati u umake i raznorazna jela, ali nemojte pretjerivati u količini. Ružmarin bi trebale izbjegavati trudnice jer se u nekim krajevima koristio kao sredstvo za izazivanje pobačaja.
Bosiljak
Bosiljak se obično povezuje s medieranskom kuhinjom, ali zapravo dolazi iz Indije, gdje se tradicionalno koristi za liječenje astme, stresa i dijabetesa.
Bosiljak ima snažna antimikrobna svojstva, a bori se protiv vrlo otpornih mikroba primjerice E. coli. Bosiljak je također odličan izvor beta karotena koji se pretvara u vitamin A, kao i magnezija, željeza i kalcija.
Tri puta tjedno dodajte čajnu žličicu bosiljka u neko jelo.
Ljuti feferoni
Prema arheolozima ljudi kuhaju s ljutim feferonima već 10.000 godina.
Otkriveno je kako u ljutim papričicama postoje supstance koje olakšavaju bol kod glavobolja, artritisa i još mnogih kroničnih problema. Također, feferoni su odlični u borbi protiv nekih tipova raka. Ako ne volite čili okus, znajte da već sasvim male količine, primjerice osmina žlice nasjeckanog feferona imaju pozitivno djelovanje.
Zvjezdani anis
Zvjezdani anis – koristi se osušen, cijeli ili mljeven, uglavnom za pripremu slastica i likera. Sastojak anetol ima protuupalna svojstva. Anis ima i antibakterijska i antivirusna djelovanja. Koristan je kod upala, herpesa, za probavu, protiv celulita…
Kim – Kumin
Sjemenke kima potpomažu probavu, reguliraju njen rad, koristan je kod grčeva… Ima antibakterijska, antioksidativna svojstva, te podupire rad imuno sustava.
Kurkuma
Kurkuma sadrži visoku koncentraciju antioksidansa, ima protuupalna svojstva, pomaže u prevenciji srčanih bolesti, potpomaže pravilan rad jetre…
Crvena paprika
Crvena paprika je začin kojeg su bake često koristile, a usput se nekako zapostavio. Crvena paprika se dobiva sušenjem i mljevenjem paprike, te ima veću koncentraciju vitamina od samog povrća, vitamina B, vitamina C, beta karotena, bogata je željezom… Ima protuupalna svojstva, potpomaže rad imunološkog sustava, te je korisna za optimalniji rad kardiovaskularnog sustava.
Vezano:
Recepti – Provjereni i jednostavni recepti za kuhanje
Vezano
Laneno ulje i svježi posni (švapski, cottage ) sir – BUDWIG DORUČAK –
Upotreba čija sjemenki kao prirodnog lijeka
Kako koristiti ZEOLIT i kako vam može pomoći