Prehlada – prehrana

Za upaljeno grlo kod prehlade karamerilizirati dvije žlice šećera i zaliti mlijekom. Ovaj pripravak smanjuje kašalj i iritaciju grla.

Prehlada – prehrana

Pravilna prehrana je bitna u oporavljanju od prehlade. Hrana treba biti raznolika sa dosta povrća i voća koje sadrži dosta vitamina A i C. Voće i povrće koje sadrži vitamine skupine B, minerale i cink, jako su bitni bržem oporavku od prehlade. Suhe grožđice i smokve ne smijemo zanemariti. Topla pileća juha s celerom se pokazala jako djelotvorna u bržem oporavku od prehlade.

Kod prehlade je dobro jesti raznovrsno voće i povrće, te piti dovoljno tekućine. U tome vam mogu pomoći i čajevi: Čaj za prehladu – Prirodni lijek

Vitamin C – smatra se da je vitamin C važan za imunološki sustav, te bi bilo dobro pojačati unos vitamina C. Iako je preporučeni dnevni unos 75 do 105 mg, kod prehlade bi unos trebalo pojačati na 1.000 do 4.000 mg. Namirnice bogate vitaminom C su voće i povrće poput naranči, mandarina, šipka, paprike, kelj…. Više: Hrana bogata VITAMINOM C – top 20 namirnica

Vitamin D – važan je kod oporavka od zaraznih bolesti, ima antimikrobna svojstva… Najbolje bi bilo dovoljno se dnevno izlagati suncu (oko pola sata), što je često zimi prilično teško. Više: Hrana bogata VITAMINOM D – top 30 namirnica – Koliko vitamina D je dnevno potrebno?

Cink – kada se pojača unos cinka već prvi dan prehlade može djelovati na smanjenje trajanja bolesti. Cink sadrže jetra, mlijeko, meso… Više: Hrana bogata CINKOM – top 20 namirnica -Koliko cinka je dnevno potrebno?

Probiotici i prebiotici – sadrže ih jogurt, kefir… Bitni su za ravnotežu crijevne mikrobe. Više: Što su probiotici i zašto biste ih trebali koristiti

Uz prehladu se pojavljuju najčešće i drugi simptomi, na koje je također potrebno djelovati:

Prehlada – prehrana

Čaj od šipka bogat je vitaminom C te uz druga svojstva koja ima dobar je izbor kod prehlade. Može se piti kao čaj, ali je dobar izbor i u drugim proizvodima.

Matičnjak – čaj od matičnjaka djeluje i na prehladu i na glavobolju i kašalj.

– Limun, naranča, mandarina – voće bogato vitaminom C, brojenim drugim vitaminima i mineralima, antioksidansima, može se konzumirati kao sok, odnosno iscijediti voće ili u sokovniku ili blenderu napraviti sok od voća, kao svježe voće, dio voćnih salata, te brojne druge načine… Više:

– Jabučni ocat – može se dodati salatama, ili dodati žlica u čašu vode i koristiti za ispiranje grla.

– Luk – dodati više luka u prehranu ili skuhati glavicu oguljenog luka u vodi, najbolje crvenog luka, te popiti vodu u kojoj se kuhao luk ili koristiti vodu za grgljanje u ustima.

– Češnjak – češnjak ima brojna ljekovita svojstva, on je prirodni antibiotik.

– Hren – hren se koristi i kod bronhitisa.

Začini:

– Kadulja – od nje se može pripremiti čaj koji se pije, čaj se može koristiti za grgljanje u ustima i ispiranje, ali se može dodati i kod pripreme jela kao začin. Više: Kadulja – Čaj od kadulje – utjecaj na zdravlje, nuspojave i koliko čaja piti

– Origano – djeluje smirujuće na kašalj

– Ružmarin – pomaže u detoksikaciji organizma. Više: Čaj od RUŽMARINA – utjecaj na zdravlje, nuspojave i koliko čaja piti

Pripravci za prehladu

Biljni pripravci mogu pomoći umiriti simptome, te ojačati imunološki sustav organizma.

Češnjak, med i limun za prehladu

Za prehladu tradicionalni recept koji se koristi sastoji se od češnjaka, limuna, meda i vode.

Priprema: iscijediti limun, te u sok od iscijeđenog limuna dodati nasjeckan režanj češnjaka, žlicu meda i zaliti s šalicom vrele vode. Ostaviti da se malo ohladi. Sve dobro promiješati i popiti popiti odnosno pojesti žlicom, ovisno kako ste nasjeckali češnjak.

Sirup od luka i meda za prehladu

Ovaj sirupa je dobar izbor za prehlade koje prati kašalj. Luk ima antibakterijska svojstva, med između ostalog umirujuća. Pomaže otopiti sluz i olakšava iskašljavanje.

Sirup od đumbira za prehladu

Kuhati u 300 ml vode 2-3 šnite đumbira oko 30 minuta. Dodati žlicu šećera ili meda i nastaviti kuhati još malo dok se ne zgusne da izgleda kao sirup. Uzimati na žlicu po potrebi tijekom dana.

Prehlada – prehrana

Prehrana bi trebala biti raznovrsna i s jedne strane usmjerena na prevenciju i jačanje organizma, te kada se već pojavi prehlada unositi dovoljno hrane bogate vitaminima i mineralima, ali i prehranu obogatiti nekim od navedenih sastojaka koji dobro djeluju na prehladu.

Pročitajte i:

Rate this post

Komentari

Jedan odgovor na “Prehlada – prehrana”

  1. Anonimno

    Za upaljeno grlo kod prehlade karmerilizirati dvije žlice šećra i zaliti mlijkom. Ovaj pripravak smanjuje kašalj i iritaciju grla.

     

Odgovori

*